pühapäev, 28. detsember 2008
2008
Rollid:
Alo Kõrve – Pink (Loomaaialugu), Nõks
Jaak Prints – Nafta!
Argo Aadli – Kivid sinu taskutes
Priit Võigemast - Ruja
Risto Kübar – Ruja, Perikles
Katariina Lauk – Misantroop, Pink (Talv), Reigi õpetaja
Piret Kalda – Iguaani öö
Evelin Pang – Vincent, Ruja
Kunstnikutöö:
Arbuusisuhkrus – Aime Unt
Päike soojem, taevas sinisem – Iir Hermeliin
Perikles – Ene-Liis Semper
Muusikaline kujundus:
Ruja – Ojasoo-Semper
GEP – Ojasoo-Semper
Perikles - Chalice
Murdlainetus – Veiko Tubin
2008 esmakordselt nähtud lavastused:
Tõde ja õigus 2. osa - Elmo Nüganen
Kivid sinu taskutes - Jaanus Rohumaa
Vahepeatus - Uku Uusberg
2008 esietendunud lavastused:
Vahepeatus - Uku Uusberg
Ruja - Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper
Perikles - Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper
Südamelähedaseimad teatrid:
Tallinna Linnateater
Teater NO99
VAT Teater
Tele-ja kinohetked:
Tuulepealne maa
Teatriauhindade gaala 2008
Detsembrikuumus
Lemmik meesnäitlejad:
Argo Aadli
Jaak Prints
Rain Simmul
Risto Kübar
Alo Kõrve
Gert Raudsep
Tambet Tuisk
Margus Tabor
Lemmik naisnäitlejad:
Katariina Lauk
Evelin Pang
Elisabet Tamm
Anne Reemann
Piret Kalda
Külastatud etendusi: 46
Neist:
27 esmakordselt
21 Tallinna Linnateatris
Seekord siis sedapidi :)
Head vana-aasta lõppu!
Öös on iguaane
Maast kõrge laeni ulatuv palmiokstest ja troopiliste taimede lehtedest sein, võrkkiik, bambusest seinad, aiatoolid ja laud. Kõik oli täpselt nii, et luua mõnus troopiline õhkkond, kuid ometi... minus õiget tunnet ei tekkinud, sest mul oli nii külm! Võib-olla oleks õige meeleolu tekkinud, kui ka väike helikujundus oleks appi võetud..
Lavastus ise jäi samuti veidi kaugeks. Vähemalt esimene vaatus kindlasti. Ausalt öeldes oli mul ikka väga igav. Aga kuna teine vaatus pidavat kuulduste põhjal parem olema, olin siiski lootusrikkalt meelestatud.
Anne Reemann, Rain Simmul ja Piret Kalda on kindlasti ühed need nimed, kelleta poleks mitte ainult Linnateater vaid kogu Eesti teater see, mis ta on. Kolm suurepärast näitlejat, kes mängivad „Iguaanis“ kolme täiesti erinevat karakterit, erinevate elusaatustega, kuid kes kõik nagu kinnipüütud iguaanid, püüdsid oma ahelaist vabaneda ning ihkasid vabadust.
Anne Reemann mängis äsja lesestunud võõrastemaja perenaist, kes igatses armastust ja lihtsalt inimlikku lähedust ja kontakti. Ma vaatasin tema sassis juukseid, heledat peapaela ja päevitunud nägu ja mõtlesin, et Anne Reemann on ikka pagana ilus naine! Rain Simmul mängis äärmuslikku endist preestrit, kes oli kogudusest oma pahede pärast välja visatud, kuid kes ihkas tagasi oma koguduse ette jutlustama. Ning Piret Kalda, kes oli selles lavastuses minu jaoks kõige-kõige, mängis kunstnikku, kes reisis koos oma luuletajast vanaisaga mööda ilma...
Parim osa lavastusest oli stseen Rain Simmuli ja Piret Kalda vahelisest pikast jutuajamisest, kus Shannon oli peale märatsemist kinni seotud võrkkiike ja Piret Kalda mängitud Hannah ei lasknud end millestki heidutada ja tegi oma tavapärast teetseremooniat. Mul tekkisid lausa hirmujudinad, kui Rain Simmul laval märatses ning hullunult naeris (mitte ei lagistanud naerda vaid tegi sellist vaikselt kihistavad, jubedat naeru) ja võrkkiiges või põrandal viskles. Aga Hannah oli nagu vana rahu ise. Rääkis rahulikult ja ei kartnud isegi siis, kui Shannon oli end köidikutest suutnud lahti rabeleda. Tegi hoopis rahustavat teed ja kinnitas, et küll kõik saab korda. Kogu tema rahulikust olemusest ja lihtsusest kumas läbi tohutu kurbus ja traagika. Terve elu on ta elanud ainult oma vanaisale, temaga mööda ilma rännates. Enda peale ei olnud ta kunagi mõelnud.
Kogu etenduse aja kummitas mind mõte, et selline lavastus on täpselt nagu Draamateatri repertuaarist. Et on lava, lavakujundus, ja näitlejad, kes tulevad kord ühelt, kord teiselt poolt lavale kokku. Ja ei midagi enamat. Kui võrrelda ülejäänud praegu mängitavate Linnaka lavastustega, siis jääb Ingo Normeti tehtud „Iguaani öö“ teistele alla just selle poole pealt, mis mind, tekstist enam, köidab.. see on lavastuslik pool.
neljapäev, 18. detsember 2008
Minge teatrisse, kui tuju paha
Aga õnneks on olemas Teater NO99 ja "Perikles", mis viib su kusagile teise maailma ning paneb unustama kõik mured, sest kõik on ju hästi. Publik tõusis lõpus püsti ja Gert Raudsepale toodi kingitus Säästumarketi kilekotis :)
Teatrist koju tulin keksides ja "salaam e ishqet" ümisedes ja ma üldse ei muretsenud hommiku ja järgmise päeva pärast.
Marika Vaarik on nüüd ametlikult NO99 näitleja. Jee!
Veebruaris lähen uuesti Periklest vaatama. Jee!
Kõik on hästi! Jee!
(keksin nüüd magama...)
Jee!
esmaspäev, 8. detsember 2008
Lugu sellest, mis ma siia kirja panen
Linnateatri väikesesse saali sisse astudes tekkis tunne, nagu läheks mõne sõbra juurde väikesele olengule. Lahke ja sõbralik Margus Tabor seisis ukse peal, tervitas ja aitas kohti otsida. Nurgas, DJ-puldi taga istus Veiko Tubin ja lasi Mac’ist muusikat, tema kõrval istus Jaanus Rohumaa ning luges rahvale Richard Brautigan’i luuletusi.
Samasugune tsill meeleolu jätkus ka etenduses. Kõik olid lahked ja rõõmsad.. Harmooniline ja täiuslik minaSURM (nii oli tõlgitud iDEATH) keset lava, sillad koos helendavate haudadega ümberringi ning taamal raudvõre taga Unustatud Töökoda. Lavakujundus oli muinasjutuline ja huvitav. Mina ootan alati Jaanus Rohumaa lavastusi, sest ta kohe oskab leida nii palju põnevaid lahendusi. Kogu lava on maksimaalselt kasutatud, samuti huvitav helikujundus ja valgus.. („Genoom“ näiteks) Juba lihtsalt vaatamisest saab omaette elamuse. Nii ka „Arbuusisuhkrus“ lavastuses.
Aga.. selline südamlik ja naiivne õhkkond hakkas tüütama. Laused olid lihtsad, mõtted olid lihtsad. Kõik rääkisid pehmelt, kõndisid pehmelt, nende liigutused olid pehmed. Mina läheks sellises keskkonnas kindlapeale hulluks ja sellepärast meeldiski mulle inBOIL’i (Argo Aadli) tulek. Idee järgi peaks vist inBOIL sümboliseerima minaSURMA inimeste täpset vastandit, kõike kurja ja pahelist, kuid mulle tundus ta kogu ülejäänud seltskonna taustal peaaegu et tavalise ja normaalse inimesena. Õnneks ei olnud tema surm samasugune nagu raamatus, et taskunoaga lõigatakse ära sõrmed, nina, kõrvad.. (noh, seda oleks ilmselt ka päris raske teatrilaval teostada).
Ma ei oska jälle otsustada, kas see lavastus mulle meeldis või mitte. Aga nagu ka lavastaja sõnum oli, et must-valgeid valikuid ei ole, siis äkki peaks samamoodi ütlema, et lavastus oli nii ja naa. Kuigi, ma vaatasin, et enamus publikust istus küll väga mornide nägudega ja ega näitlejatelgi kummardades naeratust näole ei tulnud. Võib-olla sellisest imelikust romaanist ei saagi midagi paremat teha. Aga võib-olla ma vaatan asju ikkagi liiga must-valgelt.
"Arbuusisuhkrus" - Tallinna Linnateater
teisipäev, 2. detsember 2008
neljapäev, 20. november 2008
teisipäev, 18. november 2008
Maak Pehh
Teksti ma jälgida ei suutnud. Esiteks ei saanud ma pooltest sõnadest aru, mida Jaan Tooming rääkis. Ja suur tänu talle selle eest, et tegi mulle lõplikult selgeks, kui tähtis on näitlejale teksti päheõppimine. No sorri, minu arust ei ole näitlemine võimalik, kui sa pead iga kahe sõna järel teksti vaatama.
Sisust ei saanud ma ka mitte midagi aru! Okei, nii palju tean, et nõiad ennustavad kellegi kuningaks saamist ja siis Macbeth tapab tolle ära ja saab ise kuningaks.. või kuidagi niimoodi oli. Aga mis möll ja sahmimine seal edasi oli? Seda ma enam jälgida ei suutnud. Umbes 35 minutit peale etenduse algust ma vaatasin kella ja mõtlesin, et issand, kas ma tõesti pean veel tund aega seda taluma?!
Enamus etendusest jälgisin ma ainult no-teatri poisse. Neid on väga ilus vaadata! :) Eriti jäi mulle silma Risto Kübar. Ka siis, kui nad seal kõik ühes pundis olid, vaatasin ma rohkem teda. Ta kohe oskab end nähtavaks teha. Iga tema liigutus on nii täpne, läbimõeldud, intensiivne.
Mõtlesin poiste suurepärast "taustaansamblit" vaadates, et kui tants ei käiks ümbes Macbethi ja leedi, kui tegemist oleks mõne teise looga, kui tegemist oleks teiste peaosalistega.. saaks sellest võib-olla lavastuse, mis mulle väga meeldiks. Kogu see šamaanilik temaatika: trummid, kraaksumised, kriiksumised, ulgumised.. kohati oli päris õudusttekitavad. Samuti oli põnev jälgida väikest varjudemängu lava taga.
Kahtlemata on tegemist elamusi tekitava lavastusega. Kahjuks mitte positiivses mõttes.
"Macbeth" - Teater NO99
esmaspäev, 17. november 2008
Teie terviseks
Lavastuse teemaks oli konflikt kunstniku hingega, liialdustesse kalduv ja erepunastes riietes proua ning üleni hallis, fakte armastava muinsuskaitseametniku vahel. Pealtnäha täiesti erinevad natuurid, kuid neid ühendas armastus ajaloo ja kauni arhitektuuri vastu. Kahe erineva tegelase vaheliseks ühendavaks lüliks saigi see 16. sajandist pärit sisemust põletav jook „Leekrüübe“...
Näitlejate mäng oli nauditav, kuigi ma ei ole veel siiani otsusele jõudnud, kas Kersti Kreismanni üle vindi keeratud teatraalsus mind ärritas või sobiski selline liialdamine sinna perfektselt. Maria Klenskaja mängis suurepäraselt rafineeritud ja väljapeetud daami, kes julges näidata põlastust prantslaste vastu ning kel silmad alati särama läksid, kui jutuks tuli mõni inglismaa monarh või kaunis arhitektuuriline hoone Londonis.
Kõrvalosaliste rollid jäid kahjuks imepisikesteks. Hilje Murel viibis lavas vast umbes 5 minutit kokku, kuid selle eest naerutas publikut kogu selle aja, mängides naiivset ja poolpimedat sekretärineiut. Ning Guido Kanguril tulevad napakate vanameeste rollid alati eriti ehedalt välja. Nii ka seekord.
Aga ei tekkinud minu jaoks kino Helioses seda intiimset õhkkonda, mis näiteks Linnateatris peaaegu alati tekib. Kuigi ma istusin eespool, ei tundnud ma, et etendus väga mind puudutanud oleks. Minu jaoks keskpärane lavastus. Mõne koha pealt meenutas ka natuke eelmist Priit Pedajase lavastust kohvijoomisest, kus oli samuti muusikat, valgust ja liikumist kasutatud minimaalselt (aga siiski on „Leekrüübe“ tunduvalt hoogsam ja põnevam jälgida).
"Leekrüübe" - Eesti Draamateater
teisipäev, 11. november 2008
Taevas ja päike ja heinamaa
Kõik oli tore, lapsed mängisid, jooksid, kaklesid, karjusid, naersid, olid hirmul. Aga ootasin siiski, et midagi juhtuks. Korraks, siis kui mängu tuli Margus Tabori Donald, tekkis lootus, et nüüd alles hakkab see tõeline lugu hargnema. Aga kahjuks jäid need tagakiusatud Donaldi stseenid lühikeseks.
Ei tea, kas ongi mõtet hakata näitlejaid kiitma.. :) See on juba peaaegu iseenesestmõistetav, et Linnateatris ainult häid kohtab.
„Päike soojem..“ lavastuse panen ma omi mõtteis samale tasemele „Murdlainetusega“. Mõlemad räägivad maailmast veidi teistsuguse vaatenurga alt vaadatuna. Mõlemil on huvitavad ideed. Mõlemil saab nii naerda kui nutta. Mõlemil on huvitav lavakujundus. Mõlemil on väga head näitlejad.. ja mõlemi puhul unustad sa vaadatud lavastuse juba järgmisel päeval.
"Päike soojem, taevas sinisem" - Tallinna Linnateater
neljapäev, 30. oktoober 2008
Loogika ja meeste loogika
Milline äraütlemata lõbus õhtu õnnestus mul veeta meeste seltsis VAT Teatris. Tegelikult juba päris vana lavastus, aga millegipärast pole veel vaatama juhtunud. Talvel vist oli isegi suhteliselt kindel plaan, aga piletid olid kogu aeg välja müüdud ja alati tuli ka mõni teine teater ette.. :) Aga peale kaht viimast teatrikülastust sain aru, et väikesed teatrisaalid on mulle rohkem meeltmööda, mille peale ma lõpuks kätte võtsin ja "Meeste varjupaiga" ära vaatasin.
Küll mehe elu ikka on raske. Iga laupäev peab ta viis tundi järjest naise sabas mööda Viru keskuse poode sörkima ja takka kiitma, kui imehästi tema naisele punane värv sobib või kui sale ta kleidis välja näeb. Loogiline, et ka kõige tugevam mees ei pea sellisele pingele vastu ja nii nad valetavadki oma naistele, et käivad laupäeva õhtul teraapias või erakorralistel ärikohtumistel, ise Viru keskuse tagaruumides televiisorist, riidepuust meisterdatud antenni abil, jalgpalli vaadates ja õlut juues.
Ja millised värvikad tegelased seal kohtuvad! Tuleohutusspetsialist, kellele esmaabi anda oskavad naised meeldivad; ärimees, kes tutvumissaiti klikkjakepp.ee peab; lennukipiloot, kelle naise isa on miljonär aga ikkagi mehe puupaljaks on shopanud ja arvutiprogrammeerija, kes oma programmide kirjutamist Hemingway loominguga võrdleb.
Raivo E. Tamm, Tanel Saar, Margo Teder ja Janek Joost teevad kõik suurepärased rollid. Aga minu lemmikuks sai selles lavastuses Tanel Saar. Falcki turvamehe riietuses veidi madalalaubaline "tuletõrjuja", kel vahel isegi tundus peaaegu nagu neandertallase nägu ette tulevat, kui ta üritas selgeks teha, et tunnete näitamine pole tema stiil.
Seda lavastust võiks isegi veel vaadata, ja suurema seltskonnaga. Tegelikult oligi mul algne plaan kõik töökaaslased teatrisse vedada, aga meeskolleegid ajasid sõrad vastu.. Kuigi lavastus peaks just sobima ka neile, kes teatrit nagu tuld kardavad :D
"Tsauu. Kahe U-ga!"
"Meeste varjupaik" - VAT Teater
esmaspäev, 27. oktoober 2008
Ja edasi.. ?
Detsembrikuumus
"Detsembrikuumus"
esmaspäev, 20. oktoober 2008
Inimene on inimene
Noored näitlejad Elina Pähklimägi, Ago Soots ja Meelis Põdersoo olid ka toredad.
pühapäev, 19. oktoober 2008
Aeg kulgeb omasoodu
Isegi tasuta pakutud kohv ei suutnud mu und peletada. Ainuke, kes mu une ja ärkveloleku vahelisse võitlusesse veidigi erksust tõi, oli Taavi Teplenkov.
Midagi ses lavastuses ikka oli, aga ma lihtsalt ei suutnud. Olen väsinud.
Jõudsin järeldusele, et mulle ikka üldse ei meeldi pühapäeviti teatris käia.
neljapäev, 9. oktoober 2008
Elu nagu filmis
Aga.. etteruttavalt olgu öeldud, et mu kartusel polnud mingit alust.
Etendus algas juba NO-le omaselt, enne "eesriide tõusmist", fuajees, kus kolm politseinikku rahvast jälgisid, tervitasid ja juhendasid. Need olid muidugi Rasmus Kaljujärv, Sergo Vares ja Andres Mähar. Saalis istun siis oma kohale ja vaatan: minu kõrval istub Risto Kübar, joob Cocat, mingi seljakott süles ja põrnitseb enda ette. Esimene mõte mul, et oot.. kas ma mäletan valesti, et tema selles lavastuses peategelane on?! Sekund hiljem tuli meelde, et oleme ju NO-teatris, kus ei peaks sellised asjad enam sugugi mitte üllatama :) Päris naljakas oli jälgida inimeste reaktsioone, kelle koha peal Risto istus. Segadus, kohmetumine ja vabandused: te istute minu koha peal, mille peale Risto pahaselt midagi pomises ja järgmisele vabale toolile edasi ronis.
Edasist asjadekäiku ma jälgisin vist küll enamus ajast suurte silmade ja ammuli suuga :P Oli päris palju NO-le omaseid elemente: näitleja alasti kiskumine, kaamerate ja ekraanide möll. Aga see möll oli suurem kui eelmistes lavastustes. Tegevus käis igal pool: lava ees, lava taga, lava kohal, publiku kohal, publiku sees, publiku ees, publiku taga, heli ja valguse ruumis.. ma ei tea.. kuhu veel?! Näitlejad turnisid tellingutel, jooksid lae all publiku kohal, ronisid mööda võrke, laskusid köitega laest... see oli uskumatu! Kogu aeg oli selline tunne, et nüüd saad millegagi vastu pead, mõne köie või kiikuva prozhektoriga.
Sisu jällegi jäi lahjaks. Vähemalt minu jaoks. Või mis sisu peakski ühest märulifilmist otsima? Et on üks võimuhull politseinik ja sõjameheks treenitud ning segi läinud mees, kellede võimuvõitluse tagajärjel surevad nad ise ja paljud teised? Pole kuigi liigutav. Või et mis saab siis kui sul on eriti s*** päev ja sa võtad suvalise, kelle peal see välja elada?
Näitlejatest.. mul on jälle kahju kedagi teistest rohkem esile tuua, nagu ikka selle trupi puhul.. Risto oli endiselt hea. Mulle eriti meeldis see koht, kus ta hullusehoos hingeldades publikut sihtis ja siis nagu midagi vabanduseks öelda tahtis, aga sõnad ei tulnud suust. Siis hoidis hinge kinni ja mulle tundus, et ka kogu publik. Täielik haudvaikus.
Meelde jäi veel Rasmuse pilvesolek ja talle tehtud telefonikõne nö eksnaiselt. Jaak Printsil olid kõige koomilisemad rollid. Eriti hea oli muidugi see peamine, kolonel Trautman ja tema 'mitte isiklikkus'.
Isegi kui lavastus mingit erilist sügavat sisu ei paku, siis igal juhul on "rambo" näol jälle millegi erilisega hakkama saadud. Kuhu edasi, NO99?
teisipäev, 7. oktoober 2008
teisipäev, 23. september 2008
Ta keerutab, lennutab...
Väike, 2-tunnine retk läbi eesti teatri ajaloo, kus üks laul oli parem kui teine ning vahele ka juttu lavastustest ning viktoriiniküsimused publikule. Mina muidugi ei teadnud ühtegi vastust. Enamustest nimetatud lavastustest ma polnud isegi mitte kuulnud varem. Nii et ma väga loodan, et kui mina kunagi vanaks saan ja tehakse uus "Eesti teatri laulud", kus küsitakse nende lavastuste kohta, mida mina näinud olen, siis ma saan ka endale mõne roosikese! :))
"Kuhu me kuuluma peame", "Romanss", "Tüdrukute laul", "Kerjuse laul", "Laul Timmile" on laulud, mida ma ikka aeg-ajalt arvutist või mp3-mängijast kuulan, kuid minu kõige lemmikum kõlanutest on Raimond Valgre laul "Ta keerutab, lennutab.." Huvitav, kas see laul oleks nii populaarne, kui sellest "Saaremaa valss" poleks saanud? Liigutav oli vaadata, kuidas Argo Aadli esituse ajal nii mõnigi naisterahvas pea langetas või vargsi silmist pisaraid pühkis. Äkki neile meenus nooruspõlve armastus ja sõnajalaõite otsimine? Argol endalgi tundusid silmad lõpus läikima hakkavat.
Etendust olid vaatamas ka kõik (või enamus) lavakooli esmakursuslasi. Naljakas on mõelda, et nendest võiksid tulevikus näitlejad saada. Mõni nägi veel päris laps välja :) Kuulsin vaheajal, möödaminnes, kuidas üks tütarlaps neist, silmade särades, ütles midagi taolist, et koolis tundides käies on üks suur segadus, et kas ta on ikka õiges kohas, aga praegu, etendust vaadates saab aru, et just täpselt seda ta teha tahabki!... Nii siiras ja armas! Loodame, et siit on ka oodata järgmisi vähemalt sama andekaid ja toredaid näitlejaid nagu tol õhtul lava peal olijad. Nemad on ju ka Nüganeni kursus.
pühapäev, 14. september 2008
Mina olin siin aga nagu ei olnud ka
Kinost väljudes oli minus täiesti tühi tunne. Ma ei mõista, mille või kelle jaoks see film tehti. Hollywoodist tuleb samasuguseid ju iga päev kümneid korraga. Milleks on vaja järjekordset koopiat? Kuigi jah, ma möönan, et tõesti, film oli väga tempokas. Puudusid eesti filmile omased pikad ja venivad kaadrid mittemillestki ning ebamugavad vaikushetked. Ka üks hollywoodile kohustuslik autodega tagaajamine oli olemas, mis oli tegelikult täitsa hästi välja tulnud, minu arust. Üldsegi, kogu filmi suurimaks plussiks oligi just tehniline pool. Kiiresti vahelduvad stseenid, mitu erinevat kaadrit korraga ekraanil, palju erinevaid võttepaiku, muusika jne.
Aga loomulikult, ei saa üle ega ümber näitlejatest.. Väga õnnestunud valik on tehtud. Rasmus Kaljujärv on suurepärane ja täpselt nagu produtsent Riina Sildos ütles: "Ta ei mängi üle," põhjendab Sildos peategelase valikut. "Ja väga vähe on näitlejaid, kes suudavad kõnelda silmadega."
Samuti, nagu ma olen juba korduvalt igal pool maininud, tunduvad õnnestuvat kõik rollid Tambet Tuisul. Seekord siis „pahade“ poole peal. Äsja vanglast saabunud mitte-just-eriti-kõrge-IQga-dressi-ja-tossu-mees, kes kuritarvitab oma teismelist poolõde ning teeb äri maffiaga. Aga pätile päti palk, nagu öeldakse, ning leiab temagi oma õnnetu ja õudsa lõpu. Väga ehedalt mängitud roll.
Teismelist tüdrukut mängis Doris Tisler. Tegelikult, alguses ma talle erilist tähelepanu ei pööranud. Aga kodus vaatasin sedasama videot siin ning mulle tundus, et temagi silmad suudavad kõnelda. Valust, üksindusest, hirmust, kurbusest.
Aga millest puudu jäi, oli sisu. Ma ei saanud lahti tundest, et see kõik on kuidagi üle pingutatud. On mingi südames hea poiss, kelle unistus on arstiks saada, aga ometi läheb ta ja peksab vaeseomaks kuti, kellega ta tüdruk tantsis, narkodiileriks hakkamisest rääkimata. Või et juba teisel kohtumisel mingi tüdrukuga, avaldab ta talle igavest armastust.
Ja mis värk selle lõpuga oli?! Kellel tuleb nii loll idee, et minna kõik neljakesi koos vanglasse mingit pätti külastama, et varastatud raha üle anda?! Hallooo...
'It's a motherfucker' laulu kuulates meenub mulle Lou Reed'i 'Perfect Day' ja Trainspotting. 10 aastat tagasi oli see mu lemmikfilm. Peaks vaatama, et ehk tundub ta nüüdki veel hea? Kindlasti parem kui "Mina olin siin".
Aga vaatamata kõigele on mul siiski hea meel, et kuu aja jooksul on linastunud juba teine eesti film ning oktoobris on ju oodata veel ühte, "Detsembrikuumust". Nii et kõik pole veel läbi! :)
esmaspäev, 8. september 2008
Miks mulle meeldib "Nõks"
laupäev, 6. september 2008
Taarka
pühapäev, 24. august 2008
Suvi läbi
Ruja
Mina ei teadnud Ruja bändist suurt midagi. Tean vaid tuntumaid laule, Rannapit, Nõgistot ja Alendrit. Aga ei midagi ajaloost. Nüüd tean siis tunduvalt rohkem, osalt etenduse tõttu ja osalt sellele, et mu vanem õde mulle hiljem natuke tausta selgitas.
Nii et siis lavastuse sisu koha pealt võiks öelda, et mingi pildi ta Ruja ajaloost andis, kuigi minu meelest keskenduti liiga palju Rannapile ja mingitele lõpututele pidutsemistele. Kuigi, eks ilmselt nad pidutsesidki palju jne. Ja nagu peaaegu kõikides arvustustes ja kommentaarides on kirjutatud, tundus ka mulle, et lõpp vajus kuidagi ära. Selline tunne jäi, et tegijatel sai jaks otsa asi lõpuni välja mõelda.
Näitlejate koha pealt ei pea vist mainimagi, et suurim au ja kiitus läheb Priit Võigemastile, kes oli täpne Rein Rannap. See, et Sergo Varesel suurepärane lauluhääl on, ei üllata mind enam ammu. Alguses, kui kuulsin, et näitlejate hulgas on ka Risto Kübar, olin mõnevõrra üllatunud, sest vokaalselt ei ole ta küll võrreldav Priidu või Sergoga, aga etenduse ajal, kui sain aru, et ta Nõgistot mängib, kes väidetavalt ka väga hästi laulda ei osanud, sain Risto kaasamisest lavastusse aru. Kitarri mängides täiesti imetabane sarnasus Nõgistoga. Mäletan telekast hästi vanu muusikasaateid, kus ta seal pill kaelas 'tõmbles' ja grimasse tegi. (viimasel GEPi etendusel oli Ristol juba pea blondeeritud ja ma olin pehmelt öeldes jahmunud tema uuest 'lookist' :) , aga ma loodan, et ta peale Rujat oma loomuliku juuksevärvi taastab! :D )
Ja 'laast but not liist' üks minu lemmikumaid naisnäitlejaid Evelin Pang. Mul tulid külmavärinad peale, kui tema laulis. Ta on lihtsalt jumalik!!!
Teised tegelased jäid rohkem tahaplaanile. Aga Tõnis Mägi võiks küll veel ära märkida. Peale etendust me seltskonnas spekuleerisime, et äkki Mägi ikka kehastas kedagi kindlat, sest miks peaks lavastusse sisse tooma mingi suvalise joodiku ühte laulu laulma.. Tõnis Mägi sissetoomine lihtsalt tema enda pärast on ju ka küsitav, sest nimi Ruja peaks niigi müüma. Ei tea.
Kaamerate ja suure ekraani kasutamine oli siin lavastuses täiesti hädavajalik, sest mina 21. reast ei näinud peaaegu üldse lava. Ja peab ütlema, et see kaameratöö ja rezhii oli täiesti filigraanne! Kui võrrelda laval toimuvat ja ekraanil nähtut, siis tundus küll, et kaameratöö oli väga täpselt läbi mõeldud ja paika pandud, et mis hetkel keda näidata. Super!
Ja muidugi NO-teatrile väga iseloomulik, et tunnustati ka tehnilisi töötajaid, kui Võigemast lauldes lava taga käis, inimestel kätt surus, kaamera kannul.
Miinuste koha pealt tuleb kohe meelde 2. Esiteks ilmaga ei vedanud üldse. Kogu etenduse aja sadas vihma. Alguses olin ma suhteliselt optimistlik ja mõtlesin, et pole hullu, kogu suve on saadud teatrit ilma vihmata vaadatud, las see viimane siis olla vihmane. Aga lõpuks ajas ikka närvi küll see pidev sadu.
Teine miinus on seotud lavastuse endaga. Nimelt laul 'Teisel pool vett'. Mulle see laul väga meeldib. Ma ei tea selle laulu sündimise tagamaid või põhjuseid, aga sel laulul on minu jaoks siiani olnud mingi eriline aura. Ilmselt tekkis see aura peale Alenderi surma. Ja seda vastumeelsem oli näha laval selle laulu ajal mingit rõvedat läbu ja orgiat :(
Mis veel Ruja lauludesse puutub, siis kui lauldi 'Need ei vaata tagasi', tuli mul meelde eelmise aasta Eesti otsib superstaari eelvoor ja mulle tundub, et üks kutt sealt rikkus vist minu jaoks igaveseks selle ilusa laulu.
Muide, lavapaigas oli silt 'ERR salvestab', nii et ilmselt on lootust Ruja rockooperit veel televisoonist ja/või DVD'lt näha! :)
reede, 22. august 2008
Kolm meest paadis - Ugala
laupäev, 16. august 2008
Greetings from London
teisipäev, 5. august 2008
Õnneks ei ole midagi vaja. Ainult natuke iseennast.
Mitte keegi.
Argu oodaku.
Olema hakakem.
Nii kuis teab, et peab,
nii tapselt peab.
Nonda hea, sest tead,
kuis peab.
Vabandage, langesin meetrumisse.
Ma muudkui vaatan ja imestan, et küll Uku Uusberg ikka jõuab palju. Kogu aeg on tal midagi teoksil. Mulle oli see küll alles teine kokkupuude tema tööga aga juba esimesel korral, ehk siis peale 'Pinki' kasvas minu huvi tema vastu. Peakski nüüd sügisel ka 'Head ööd, vend' ära vaatama.
'Vahepeatust' ootasin juba kevadest saadik pikisilmi: Uku Uusberg ja Linnateatri parimad poisid. See kooslus peaks nii mõndagi ütlema :) Pluss Sandra Üksküla (kes oma rolliga väga hästi hakkama sai)
Oi kuidas mulle see 'Vahepeatus' meeldis! Pealtnäha nii naljakas ja vaimukas, aga kes vähegi süüvida viitsis, siis tegelikult väga sügava sisuga. Muljete põhjal tundub, et igaüks tõlgendab (koik ju tolgendavad! :D) seda omamoodi, vastavalt sellele, mida keegi tähele pani või enda jaoks oluliseks peab.
Minu 'tolgenduse' järgi on näidend tänapäeva ühiskonnast, mis ei salli teistsuguseid. Sa pead mahtuma raamidesse, et sind aktsepteeritakse, sa pead olema igal alal parim ja sa pead andma endast alati maksimumi ja veelgi rohkem. Ja kui sa pinge all murdud ja annad ühiskonnale järele, unustad lõpuks, miks sa üldse alguses armastasid maalida, luuletada, sporti teha.. Ainult ENDA jaoks..
Näitlejad moodustasid ka mõnusa sünergia. Mulle nii meeldisid need kohad, kuidas nad Maria kätepuudutusi üksisilmi vaatasid ja siis oma käsi silitasid. See oli nii armas! Noh, ja siis muidugi need tegevused, millega nad oma päevi õhtusse saatsid. Millegipärast oli mul kohe aimdus, kust see liistude ja laastude asi pärineb. (äkki keegi oma arvustuses on seda maininud?) Ja sinna juurde veel see 'Ohhoo!' ja 'Ahhaa!'. Uku vist ikka oskab Alo Kõrvel seda õiget, 'hullumängimise', nuppu vajutada. Siis Argo Aadli valgendamine ehk jälgede kustutamine ning aeg luubis liikumine ja muidugi kõige andekam oli see täpitähtedeta rääkimine: 'olen ma mingi tuhi tuup voi kabi voi tammetoru?!' Aga arusaamatuks jäi mulle alfabeedi söömine. Kui teistel olid need tegevused seotud minevikusündmustega, siis miks Indrek Ojari oma tähestikumängu tegi? Tuli see etenduse käigus välja või olin ma jälle ametis kellegi teise jälgimisega? Idee iseenesest oli ka jällegi väga vaimukas. Eriti kui oli P-päev, siis sai süüa igasuguseid delikatesse: pizzat, pelmeene, pirukaid :)
Mina julgen küll seda lavastust soovitada. Keegi mu tuttavatest ütles et see on 'jama', aga õnneks on maitsed erivad.
Üks uus avastus oli mul eile õhtul veel: et Carla Bruni teeb päris head muusikat.
Ahjaa, kell on praegu 17:22. Kas teil on see kellaaeg juba olemas? :)
laupäev, 2. august 2008
Ursula Ratasepp
Üldse ma avastasin, et ta meeldib mulle iga rolliga järjest enam.
Pilt: Veiko Tubin
kolmapäev, 30. juuli 2008
Unustasin end vaatama
Olen täna isamaaliselt häälestatud, sest käisin eile GEPi vaatama. Minu arust võiks see lavastus olla igale eestlasele kohustuslik! Äkki peaks presidendile palvekirja tegema? :D Aga parem mitte.. vaesed näitlejad, kes peaksid etendust miljonile inimesele mängima.. või tegelikult ju vähemale kui miljon.
Kui ma eelmine talv seda lavastust esimest korda nägin, ei meeldinud mulle esimene vaatus üldse. Ma ei saanud aru, kuhu ma sattunud olen. Mingi kepijutt ja jube ropendamine, mille peale kogu saal naeris. Teine vaatus aga meeldis väga ning üldkokkuvõttes olin lõpuks ikka päris vaimustuses sellest GEPist.
Teisel korral vaatasin juba veidi teise pilguga. Kuigi arvamus esimesest stseenis jäi endiselt samaks. Mirtel Pohla ja Risto Kübara dialoog oli kuidagi.. nii punnitatud. Jutt kõlas nagu mõnel koolitüdrukul, kes on õpikust teksti endale pähe tuupinud ja nüüd seda monotoonselt korrutab: ma saan lapse, ma saan lapse.
Aga õnneks läks asi kohe paremaks, kui kõik mehed lavale tulid ja laulma hakkasid. Ja mulle nii meeldib see 'hea mehe' stseen. Loomulikult, ei saa ma seda mainimata jätta just sellepärast, et Jaak Prints seal see põhimees on :) Esiteks see, kuidas ta Risto lotovõidu peale kade on, siis ebanormaalselt õnnelik ja lõpuks see n.ö. eht-eestlaslik dialoog: 'Tere. Kuulsin. Miljon? Õnnitlen. Sul on ilus kübar!' Lihtsalt nii naljakas!
Siis tuli 'kuiv trenn' ja hööritamine. Ma istusin esimeses reas ka veel ja Sergo Vares vaatas mulle täpselt silma, kui seal oma liigutusi tegi. Ma ei teadnud, kuhu vaadata ja mul vist hakkas isegi huul värisema. Nii piinlik! :D
Rohkem ma vist ei hakka stseenidest rääkima, aga ühte tahaks veel mainida. Nimelt see hammastepesu ja suudluste kirjeldused. Esimesest korrast ma mäletasin seda stseeni ja nii paljudest erinevatest suudlustest, millest Sergo rääkis. Seekord, peale etendust, tuli mul äkki pähe, et ma ei kuulnudki peale esimest, kallutatud suudlust, enam mitte ühtegi. Sest ma lihtsalt unustasin end VAATAMA... Vaatasin, kuidas Jaak Mirteli hambaid peseb. Ma ei oskagi täpselt seda kirjeldada, aga see oli nii armas ja arglik ja erutav ja veidi koomiline ja ja... unustamapanev! :)
Sisust nii palju, et võrreldes Naftaga on GEPis teemat ikka veidi sügavamalt käsitletud. Naftas oli põhisõnum, et nafta saab otsa ja kõik. Aga mis edasi? GEPis vähemalt oli arendatud teemat sinnani, et OK, teeme selle projekti ära aga kes siis lapsi kasvatama hakkab? Mis saab perekonnast jne. Aga jah.. minul küll sellist tunnet peale etendust ei tekkinud, et nii, nüüd hakkan lapsi tegema. Aga selle eest tekkis eestlase tunne. Mina olen eestlane ja uhke selle üle!
Aga Eesti päheõppimise kohas, kui loetleti eesnimesid, tuli pähe mõte, et mis siis, kui aeg oleks u. 10-15 aastat hiljem ja publikust lavale toodud naisterahvaste ilusate nimede Katrin, Mari, Eve jms asemel oleksid Melissa või Vanessa..
Iga kord, kui ma tahan NO-teatri näitlejatest kedagi esile tuua, peale Jaak Printsi, tuleb mul kõigepealt meelde võib-olla Gert Raudsep ja Tambet Tuisk. Aga siis meenub, et ka Andres Mähar on tore ja Risto Kübar jne jne. Ja lõpuks tundub mulle, et kedagi ära mainides teen ma ülekohut ülejäänud trupile, sest nad on kõik lihtsalt suurepärased!!
Aga ühte ma ütlen küll: jälgige Tambeti nägu, kui ta tantsib! Siis näete, kuidas näeb välja inimene, kes oma tööd armastab :)
Pildid No99 kodukalt.
Ekspressis ilmus paar nädalat tagasi Eero Epneri humoorikas reisikirjeldus, kuidas NO-teater festivalidel käis: http://www.ekspress.ee/2008/07/10/areen/3440-kuidas-no99-euroopas-poosasse-kusi
laupäev, 19. juuli 2008
Jaak Prints vs Keiserlik kokk
Nüüd ma olen juba väga pika teksti kirja pannud, kordagi ülejäänud kolme näitlejat mainimata. Ka nemad meeldisid mulle, aga kõige vähem neist Kleer Maibaum. Teda ma nägin samuti esimest korda oma silmaga ja ma mitte ei suutnud unustada, et ta 'Kodu keset linna'-Helen on. Samuti õnnestus mul kuidagi tähele panemata jätta, miks tema kehastatud Elo vahepeal laulma hakkas. Aga muidu, väga ilusti laulis.
reede, 18. juuli 2008
pühapäev, 13. juuli 2008
Tassite kõrvu?
Aga kui alustada algusest, siis peab ütlema, et.. kavatsesime parimat, aga välja kukkus ikka nii nagu alati.. ehk siis plaan oli võimalikult vara kohale jõuda, ikka selleks, et esimesse ritta saada 'tõe ja õiguse 2. osal'. Noh, kuna olime külas, siis kulus aeg jutustamisele, kohvitamisele, söömisele jms ja lõpuks lükkuski stardiaeg tunni võrra plaanitus hilisemaks ja sinna läks meie ilus unistus esireast. Jõudsime kohale umbes 5-10 minutit enne algust. Ja meie näod venisid õige pikaks, kui avastasime, et vabad olid veel 2 viimast rida, kust oli tunne umbes samamoodi etendust vaadata nagu Draamateatri viimaselt rõdult. Mina pole sellega harjunud. Istun alati esimeses-teises reas, harva kaugemal, sest mulle meeldib eelkõige ikka näitlejaid vaadata, näoilmeid, pilke, higi voolamist, tati pritsimist, mitte üldpilti ja lihtsalt kujude liikumist kuskilt kauguselt. Aga õnneks tuli mängu hea juhus ja just samal hetkel, kui ma alistunult hakkasin omale kohta eelviimases reas otsima, ütles saalitöötaja, et teises reas on 2 vaba kohta! Seda ei tulnud tal teist korda öelda :) Kuigi teine rida ei olnud veel tõusu peal ning ma pidin ikka ühele ja teisele poole end pidevalt painutama, et tegevust jälgida, oli see ikka miljon korda parem kui seal kuskil kaugel..
Etendusest endast nii palju, et nüüd, kui ma lõpuks raamatu läbi lugesin, said mulle paar tegevust veelgi selgemaks ja äratundmisrõõmu oli palju. Ramilda osa mängis Külli Teetamm ning sellesse ma suhtusin alguses ikka päris skeptiliselt. Mulle on ta alati jätnud sellise väga malbe mulje ja ma ei suutnud ette kujutada teda Ramildana, pigem kui üldse kedagi Elisabet Tamme asemel, siis näiteks Evelin Pange, kes on selline lahe ...tulehark :) Aga peab ütlema, et Külli osatäitmine oli täitsa OK. Osa miimikast ja liigutustest olid samad, mis Elisabetil.
Kuna mulle väga meeldib igasuguseid apsakaid etendustest otsida, siis viimases panin neid tähele 2. Kõigepealt, Ramilda ütles Indrekule: ' Teie ikka veel lõikate leiba ja tassite kõrvu?!' :) Seal pidi ilmselt olema 'tassite puid ja murrate tassidel kõrvu'. Ei tea kas Argo Aadli ei pannud seda tähele või ei osanud nii ruttu oma teksti kohandada, aga igal juhul vastas ta Ramildale midagi et: 'ei preili, kõik kõrvad on juba murtud'.
Siis see stseen (või pilt), kus õpetajad saunas käisid ja sünnipäeva pidasid. Margus Tabor viskas tahvilapiga kogemata ühe viinaklaasi põrandale kildudeks. Sellest sattus segadusse Argo. Tükk aega vaatas kordamööda kilde, näitlejaid ja laval ringi, nagu otsiks, millega ära saaks pühkida ja aru pidades, mida teha. Lõpuks jäi ta siiski paigale. Võibolla kui tal oleks oma kühvel ja hari käepärast olnud, oleks ta need kokku pühkinud aga neid polnud ja ega ta ei saanud ju vahepeal lavalt ära minna. Lõpuks lahendati olukord nii, et Margus Tabor ise koperdas seal ringi ja korjas suuremad killud ära neid nagu uurides ja lõpuks kui Argo püsti tuli, et Allan Noormetsa kõrvale istuda, lükkas ta kähku jalaga killud kokku laua alla.
Etendus kestab 5 tundi, aga ikka ja jälle ma kuulen/loen kommentaare, kus öeldakse, et ei saa arugi, kuidas need tunnid mööduvad. Ma olen sellega 100% nõus. Isegi kolmandat korda vaadates ei tundnud ma kordagi igavust ning ei tulnud isegi pähe mõtet näiteks kella vaadata.
Endiselt minu kõige lemmikum etendus!
Teisel päeval kell 15 oli Wabariik. Kuigi esimesel korral sai see etendus minult päris negatiivse hinnangu, siis seekord ma leebusin :) Raamatu lugesin ka läbi enne. Alo Kõrve osatäitmine ei häirinud mind enam üldse, kuigi jah, endiselt ta nagu kadus sinna lavale ära vahel. Kargi ja Üksküla monoloogid läksid seekord rohkem hinge. Lõpus ma tõusin juba päris hea meelega püsti plaksutamiseks.
Selles etenduses apsakaid ei märganud. Ainuke intsident, mis nalja tegi, oli see kuidas nende platvormide peal sõites hakkas vist üks alustest liiga suurt kiirust võtma ja Priit Võigemast sisistas kellelegi läbi hammaste: pidurda! pidurda!
Viimase etenduseni oli meil 5 tundi aega. Alguses tegi see mulle tuska, et miks küll nii pikk vahe.. aga kuna seltskond oli tore ja meil oli koos lõbus pikniku pidades ja autoga ringi sõites, siis ma leebusin ka selles osas.
Etendus algas kell 23. Mul oli kaasa tassitud kampsun, jakk, tekk, keep, sall ja isegi teine paar sokke. Ega ma ei kasutanudki neid kõiki. Kuigi pikapeale läks ikka päris jahedaks. Vaatasin suurte silmadega meie kõrval istuvat meest, kes kõlgutas oma paljaid jalgu. Minu varbad hakkasid kohe külmetama ja kahetsesin, et polnud kohe teisi paari sokke jalga tõmmanud.
Üks asi jahmatas veel rohkem kui need paljad varbad.. keegi perekond oli teatrit vaatama tulnud koos imikuga. Jah, palju on kirutud, et väikseid lapsi kaasa tassitakse, kes ei suuda paigal püsida ja kipuvad ringi jooksma. Aga et vankris imik kaasa võetakse ja seda veel öisele etendusele... Mul ei ole sõnu. Beebi õnneks häält ei teinud, kuni selle hetkeni, kui Karin Indrekult tema ema surma kohta küsis ja Indrek röögatas KARIN! nii et mets kajas. Siis hakkas laps häält tegema ja ema pidi ta kähku kuulmisulatusest välja toimetama. Teiseks vaatuseks nad enam ei naasnud.
Naljakas oli see, et kui ma seda etendust esimest korda nägin, tahtsin ma seda ilmtingimata veel näha, sest mulle tundus, et seal on nii palju mõtteainet ja ühe korraga lihtsalt ei suuda seda läbi seedida. Võibolla oli asi selles hilises ajas ja ma ei viitsinud väga süveneda, aga ma ei leidnud selles etenduses enam midagi uut või ennenägematut.
Apsakaid ei märganud aga selle eest kuulsin. Ja kuulis ilmselt kogu publik. Nimelt diskot, mis tuli lava tagant.. Jah! Poole etenduse pealt hakkas sealt kostma muusikat. Mitte küll väga kõvasti aga ikka piisavalt et aru saada, mis laul parajasti käis. Ma arvan, et kellelgi mängis raadio. Code One Vikerkaar oli, mingi venekeelne diskolaul ja veel palju palju muud. Alguses ma ei suutnud uskuda, et kellel neist selline loll idee tuli raadio nii kõvaks panna ja miks ükski näitleja, kes lavalt muusikat kuulis, lava taha minnes neid keelama ei läinud.. aga lõpuks hakkas see mulle nalja tegema. Muusika katkes alles mõned minutid enne lõppu kui kõik näitlejad lavale tulid. Väga imelik! (noh, võibolla see kostus hoopis kuskilt kaugemalt ja näitlejatel polnud sellega mingit pistmist, ma ei tea)
Aga kõige rohkem läks südamesse Anu Lamp. Ja vabas õhus mängimine mõjus ikka hoopis teisiti. Kaja, pimedus, koidik, udu.. See oli ilus!
Etendus lõppes kella 4 paiku hommikul, kui väljas juba valge oli. Mängupaigast auto poole jalutades oli mul tahtmine seal üle heinamaa joosta ja täiest kõrist kisada: juhhhuuu!! Sest mul oli lihtsalt nii hea meel, et ma sain ka kasvõi killukese kogeda seda teatrimaratoni tunnet...
reede, 11. juuli 2008
Suveteater - Teatrisuvi
Jee! Polnud küll plaanis rohkem Vargamäed külastada see aasta aga ühel päeval tuli ootamatu pakkumine ühelt tuttavalt ja mitte ei suutnud keelduda :) Nii et siis täna õhtul tõe ja õiguse 2. osa (sellest ma ei loobu ühegi hinna eest) ja ehk homme ka uuesti wabariik ja 4. osa (kui tuju ja tahtmist on).
Juulis on veel Keiserlik kokk ja GEP plaanis.
Augustis... üks sõber küsis, et noh, teatrimaniakk, juulis oled juba 2x teatris käinud, palju veel tuleb. 4 korda tuleb ikka ära, vastasin. Sõber muigas: aga augustis? Aa, augustis on vähem. Lugesin mõttes Vahepeatus, Ruja.. ainult 2 korda! Sõber naerab. Oi, ühele Ugala külalisetendusele on ka piletid, nii et siis 3 ikka.. Siis tuli meelde, et mõtlesin VATi ka külastada, aga sellest vaikisin, sest sõber juba pööritas silmi..
:)
teisipäev, 8. juuli 2008
Ulme!
reede, 4. juuli 2008
Wabariik ja muud
Kõik jäi kuidagi poolikuks ja etendus venis. 2 sellist hetke, mis kohe meelde tuleb: hukkunute nimekirja ettelugemine (samal ajal kui näitlejad seljaga publiku poole seisavad ning mõned neist elu eest naeru üritavad tagasi hoida. seda on õlgade vappumisest näha) ja see hetk, kui Tõnu Kark lähkrist piima joob ja Liine seal kõrval kannatlikult ootab. See nali, mis on nii hea 2. osas, kui koolipoisid piima jõid, nii et kõigil olid piimavuntsid ees, ei tundunud enam sugugi naljakas, kui Vargamäe Andresega sama juhtus. Pigem see ärritas mind väga, et kas tõesti on KÕIK ideed otsas?! ja ka kõik rekvisiidid, et pidi kasutama näiteks sama Puškini pilti, mis 2. osas?!
Veel häiris mind Indrek. Kuigi Alo Kõrve mulle väga meeldib, ei suutnud ma kuidagi etenduse jooksul jätta mõtet: miks ta nii rõõmsa näoga on, see pole ju Indrek... Minu Indrekul on ikka ainult Argo nägu ja hääl.. :) Tõnn Lamp on igas rollis täpselt ühesugune. Tõnu Kargi ülemängimine pole mulle mitte kunagi meeldinud.
Olgu.. ega kõik nii negatiivne polnud. Esiteks peab ära märkima, et ilmaga vedas meil ikka väga. Tallinnast sõitma hakates sadas vihma ja ka tagasi tulles hakkas sadama, aga etenduse ajal.. ainult päikesepaiste!
Mulle meeldis see 'lava'. Kogu see heinamaa oli ära kasutatud, hobused silmapiirilt kappamas, sõdurid marssimas, nii et müdinat oli kuulda.. eriti meeldisid mulle need ristid.. kuidas neid järjest tuli ja tuli..
Mahalaskmised.. püssipaugud ja inimeste mahalangemised.. see oli mõjuv, see käis kogu kehast läbi. Kõige rohkem torkas südamesse see hetk, kui Ants karjus: 'Isa, ma lähen!' ning sõjamees ootas, kuni ta sobivasse kaugusesse jõudis joosta ning siis kõlas lask.
Enne etendust dilemmatasin mõnda aega, kas lugeda tõe ja õiguse 3. osa enne Vargamäele minekut läbi või pärast. Teine osa sai mul just läbi ja sealt oli nagu kõik mu kujutlusvõime pühitud :) Indrekul oli Argo hääl ja nägu, Maurus oli Aivar Tommingas jne. Aga et pisutki üllatusmomente säilitada, otsustasin lõpuks enne etenduse ära vaadata, et pärast raamatust selgust saada kui midai segaseks peaks jääma. Nüüd ma tunnen, et peakski kohe lugemisega alustama, et mingitki selgust saada, miks Indrek revolutsionääridega ühines või miks Kristi end tappis ja palju muid asju.
Publik aplodeeris püstiseistes. Seisin minagi.. aga minu austus läks näitlejatele, kes peavad mängima nii päikeses, kui vihmas, soojas ja külmas, päeval ja öösel..